Vilém

Vilda je účastníkem 18. kola projektu ROZHLED.

Jmenuji se Vilém Honysz, pocházím z východu republiky (Ostravy!!!), jsem ve druháku na VŠ. Po střední jsem nevěděl, co mě bude nejvíce v bavit a díky ROZHLEDU jsem měl možnost se podívat pod pokličku práce architektů a prostorových plánovačů. A toto je obor, kterému se teďka hlouběji věnuju.

Nikdy mě nikdo nenasměroval, kudy bych se měl na cestě životem vydat. A nijak mě to netrápilo do chvíle, kdy jsem začal přemýšlet o své budoucnosti. Od ROZHLEDU jsem neočekával, že mi nadiktuje budoucnost. To bych ani nechtěl. Chtěl jsem se dozvědět praktické rady do života, abych jím nebloudil, ale šel si za svým. A to se i splnilo!

 

Jaké aktivity tě v projektu bavily nejvíc? 

Ze všeho nejvíce exkurze. To byl vlastně ten hlavní důvod, proč jsem se hlásil. Zprvu jsem se těšil jen na to, protože jinde by se mi nenaskytla možnost si vyzkoušet práci, o které jsem nic moc nevěděl. Na škole jsem takovou příležitost nikdy neměl. A v průběhu jsem zjistil, že ani všechny ty ostatní přednášky (workshopy) nebyly vůbec nudné. Naopak, všechny byly suprové!

Co ti projekt dal a co z něj dnes využíváš? 

Asi to bude znít jako fráze, kterou pochválíte, ale nemyslíte ji vážně. A já ji vážně myslím. Projekt mi dal opravdu hodně, dozvěděl jsem se obecné věci, jak zacházet s penězi, jak se posunout dále, překonat strach, vyznat se v onlajnu… takové ty typické soft skills. Spoustu jsem toho sice už věděl, ale teoretické znalosti mi do sebe konečně začaly zapadat teprve na ROZHLEDU.

Co nyní děláš a kam směřuješ?

Studuji na škole a směřuji ke kariéře městského plánovače/urbanisty. Zmínka o kariérních dnech v největším českém městském plánovacím institutu (IPR Praha a CAMP) i ve známých architektonických kancelářích, které mi zajistili na ROZHLEDU, zapůsobily na ostravský městský ateliér (MAPPA), u nichž můžu dělat praxi do školy. A jsem za to nesmírně vděčný, bo (protože) Ostravu miluju a znám každý její kout. A znalost terénu jsem mohl využít pro smysluplnou práci. ROZHLED (konkrétně aktivity školy improvizace a k překonání strachu + kariérní dny) mi dodal odvahu jim napsat a požádat o místo stážisty. A povedlo se.

V projektu jste byli lidé s různými životními příběhy a s rozdílným rodinným zázemím – dalo ti to něco?

No samozřejmě, předtím jsem potkával spolužáky ze zajištěných rodin a fungujícího sociálního prostředí. Vnímal jsem, že bych rád potkal i ty, kteří to v životě neměli jednoduché. Nejdřív jsem měl trochu obavu, jaké to bude, ale ta byla zbytečná. Třeba děcka z domova nebo s horším rodinným zázemím se nijak zvláště neliší od pohledu, zato mají za sebou tak silné příběhy, které obdivuji. Po těchto setkáních jsem pochopil, že problémy, které řeším(e) dennodenně, jsou malichernosti. Obdivuji všechny, kteří to v dětství neměli lehké, ale dokázali se s osudem poprat. Od doby těchto setkání se více zajímám, kdo se jak má a jestli potřebuje nějak pomoci. Taky čas od času prohodím pár slov s těmi, na které se většinová společnost dívá přes prsty. Třeba na prodavače sociálního časopisu Nový Prostor nebo romskou pokladní v supermarketu. Vždycky mám radost, když vidím, že měli snahu se zapojit do běžného života a ostatní lidé je v tomto podporují.

Získal/a jsi díky Nadání nějaké užitečné kontakty?

Jo, na workshopech jsme se třeba učili, jak pracovat s linkedinem. Díky kontaktům vím, že kdybych se někdy dostal do nesnází nebo potřeboval radu, vím, že se mám na koho obrátit.

Pomohl ti tým Nadání i mimo projekt ROZHLED?

O pomoc jsem po projektu nežádal, ale vždycky mě potěší, když se někdo z týmu Nadání ozve a zeptá se, jak se mi vede. No a úplně úžasné je, když mi Betty (pozn. manažerka projektu) napíše, že jede do Ostravy, jestli se nechceme potkat. To mi vždy zlepší den.

Jak myslíš, že využiješ zkušenosti z projektu do budoucna?

Vedl jsem si sešit, kam jsem si psal zajímavosti, různé rady nebo třeba lepil vizitky. Mám taky individuální plán, ke kterému se můžu vrátit a připomenout si, co jsem v ROZHLEDu zažil. Zkušenosti využívám už teď při škole a práci. Účast v projektu prostě dává smysl. Pokud stále váháš, vyplň přihlášku hned teď. Nemáš co ztratit (ani ten čas při dojíždí se do Prahy, protože ten ve vlaku utíká rychle). Můžeš jenom získat. Když budeš chtít, bude tě ROZHLED bavit a dá ti základ do života.

Kontaktní informace

Kanceláře:

Písecká 2342/11
130 00  Praha 3
Datová schránka: ID: 6j32yja

Fakturační údaje

Nadání a dovednosti o.p.s.
Klimentská 1246/1
110 00 Praha 1
IČ: 242 95 124
Číslo účtu: 107-2573200287/0100
Číslo transparentního účtu: 107-7444850227/0100
IBAN: CZ3601000001072573200287
BIC/SWIFT: KOMBCZPP

Sledujte nás na sociálních sítích

Kontaktní informace

Kanceláře:
Hradčanská Office Center
Milady Horákové 116/109
160 00 Praha 6

E-mail: info@nadaniadovednosti.cz

Datová schránka: ID: 6j32yja

Fakturační údaje

Nadání a dovednosti o.p.s.
Klimentská 1246/1
110 00 Praha 1
I4: 242 95 124

Číslo účtu: 107-2573200287/0100
Číslo transparentního účtu: 107-7444850227/0100

IBAN: CZ3601000001072573200287
BIC/SWIFT: KOMBCZPP

Pomáhejte společně s námi. Dejme dětem šanci, aby jejich první kroky z dětského domova byly opravdu úspěšné.