Lukáš

Lukáš se do DD dostal už ve čtyřech letech. Díky našemu programu se naučil sepsat životopis, získal zkušenosti z prodejen Samsung a assessment centra.

Kromě toho získal Lukáš povědomí o trhu práce a našel v sobě směr, kterým se chce ubírat.

  • nové kontakty
  • životní směr

Lukášův příběh

Do dětského domova ve čtyřech letech

Do dětského domova v Mašťově jsem se dostal už ve čtyřech letech i se svým bratrem. Ostatní sourozenci se do dětských domovů dostali o něco později.

V dětském domově jsem strávil tři roky, poté si mě vzala do pěstounské péče jedna postarší paní, se kterou to bohužel nevyšlo, a já jsem se v sedmnácti dostal do zařízení pro děti potřebující akutní pomoc v Kovářské. Tam jsem se dával dohromady a po pár měsících jsem skrze OSPOD byl umístěn v dětském domově v Chomutově.

Povzbuzující setkání

Díky chomutovskému DD jsem poznal holky z Nadání a dovednosti o.p.s. Setkání v rámci projektu Rozhled bylo příjemné a hodně povzbuzující. Ze začátku jsem je bral trochu s rezervou, protože jsem už byl zvyklý na všechny ty rádoby “přednášející” v děcáku – jediné, o co jim šlo, tak si odříkat pár učených vět a odchod.

Exkurze, schůzky, semináře

Poprvé jsme se seznámili při setkání u nás na skupině. Učili nás psát si životopisy a komunikovat. Já s tím tedy moc problém nemám – holky samy ví. Poté jsme se ještě setkali na kariérních dnech. Spali jsme v nádherném hotelu (mimochodem má první zkušenost s hotelem) a procházeli různá místa po Praze, kde jsme vždy měli s někým schůzku a ten dotyčný/á nás zase něco nového naučil.

Byl jsem se podívat na Žižkovském vysílači, v prodejně Samsungu, navštívil jsem vysokou školu OurCollege, vyzkoušel si poprvé v životě assessment centrum v O2. Dozvěděl jsem se, jaká jsem osobnost a jakým směrem bych se měl zaměřit. Vcelku mi to hodně pomohlo, protože jsem si uvědomil čím, respektive kým, chci být. Kromě exkurzí a seminářů jsme byli i na lasergames.

Důležité kontakty

Díky kontaktům od Nadání mám všude otevřené dveře a nebojím se Denise a ani Lindě napsat, když mám nějaký problém. Vím, že mi vždy pomohou a při nejlepším mě nasměrují a já si pak zbytek zařídím sám. A to je podle mě to nejlepší, co dělají – ukazují směr. Jsou neustálou podporou přes telefon a sociální sítě. Může se cokoliv dít a stačí jim napsat a vím, že se mi pokusí pomoci, ať budou kdekoliv.

Nesmím zapomenout, že díky nim mám obrovskou lednici Samsung a můžu se s ní všude pyšnit. Absolvoval jsem díky holkám také několik kurzů, ze kterých mám certifikáty a získal jsem různé nové kontakty.

Trpělivě za svým cílem

Věřím, že jejich práce má smysl a budoucnost. Líbí se mi jejich přístup, oddanost a rozum. Jsou to holky, které ví, co chtějí dokázat a jdou si trpělivě za svým cílem. Je příjemné se po pár měsících zastavit v jejich kanceláři a vidět jejich rozevřenou náruč a upřímné úsměvy, poklábosit o novinkách a budoucích plánech.

Nejvíc na holkách oceňuji to, že tuhle neobvyklou práci nedělají pro peníze, slávu nebo zviditelnění se. Ale dělají to pro nás, pro děti, které neměly šťastný vstup do života. Dělají to, protože vědí, že každý človíček v dětském domově potřebuje správně nakopnout do života, aby se nebál a věděl, že ho svět nekousne. Už jen správně napsaný životopis pomůže všem uchazečům o práci se dostat aspoň na pohovor. Další cesta už je na nich.

Abych celé toto pojednání uzavřel, tak musím opět poděkovat těm krásným holkám za jejich pomoc. Jak mě, tak stovkám dalších dětí, které mají své domovy mimo rodiče (avšak s rodinou) v dětských domovech ukazují cestu, kterou nás nikdo moc neučí. Jsem za ně rád. Vždy se pozastavím u jejich příspěvků na Facebooku, pročtu si je, usměju se a řeknu si, že fakt dělají dobrou věc!

Jen tak dál, holky!

Jsme tu i pro tebe

Pomůžeme ti se správným výběrem studia, s psaním životopisu, s nalezením brigády či zaměstnání, ale i s vycestováním do zahraničí nebo vybavením tvého nového domova.

​​​​​​​Neboj se nás oslovit a zapojit se do některého z našich projektů – Rozhled, Tvoje šance, Můj byt, London Job&Fun, Burza práce, Kulinary a nastartuj novou kapitolu svého života.

Kontaktní informace

Kanceláře:

Písecká 2342/11
130 00  Praha 3
Datová schránka: ID: 6j32yja

Fakturační údaje

Nadání a dovednosti o.p.s.
Klimentská 1246/1
110 00 Praha 1
IČ: 242 95 124
Číslo účtu: 107-2573200287/0100
Číslo transparentního účtu: 107-7444850227/0100
IBAN: CZ3601000001072573200287
BIC/SWIFT: KOMBCZPP

Sledujte nás na sociálních sítích

Kontaktní informace

Kanceláře:
Hradčanská Office Center
Milady Horákové 116/109
160 00 Praha 6

E-mail: info@nadaniadovednosti.cz

Datová schránka: ID: 6j32yja

Fakturační údaje

Nadání a dovednosti o.p.s.
Klimentská 1246/1
110 00 Praha 1
I4: 242 95 124

Číslo účtu: 107-2573200287/0100
Číslo transparentního účtu: 107-7444850227/0100

IBAN: CZ3601000001072573200287
BIC/SWIFT: KOMBCZPP

Pomáhejte společně s námi. Dejme dětem šanci, aby jejich první kroky z dětského domova byly opravdu úspěšné.