Slavíme narozeniny!

Osm otázek k osmému výročí

Slavíme v Nadání už osmé narozeniny, a tak vám přinášíme rozhovor se členem týmu, který je srdcem i hlavou Nadání. Ať víte, co děláme. Přečtěte si, jak vypadají naše běžné dny a jak se pereme s COVID-19. Také se dozvíte, jací jsou účastníci našich projektů a jaký je největší dosavadní úspěch společnosti. Na otázky odpovídá Linda Hurdová, ředitelka Nadání.

Jak vypadá takový běžný den v Nadání?
Teď momentálně, v období souvisejícím s COVID-19, běžné dny zrovna moc nemáme. Dvakrát týdně se potkáme s týmem v kanceláři, abychom společně updatovaly úkoly, které každá samostatně máme. Také plánujeme další posuny dětí v projektu a jinou pomoc dětským domovům (zásobování notebooky a také vaření obědů ve spolupráci s OREA hotels). Zbytek týdne jsme na home office a jsme se spojení přes sociální sítě jak mezi sebou, tak s dětmi v projektu.

Co vás na práci a ředitelování společnosti baví nejvíc?

Ředitelování mě vlastně nebaví, ale spadlo mi do klína, tak dělám vše možné i nemožné:-)). Celkově mě baví komunikace, takže mám ráda schůzky, při kterých potkávám nové lidi a pak také workshopy s dětmi. Při těch se vždy nejvíce poznáme a my s týmem jsme pak schopni ještě více a lépe pomáhat. Zároveň vznikají „přátelství“ a jsem ráda, když s některými zůstáváme v kontaktu i nadále. Teď se těším, že se o prázdninách zase potkáme s děcky z předposledního kola ROZHLEDU, které bylo na podzim. Ti byli naprosto výjimeční a vytvořili dohromady skvělou partu.

Jaké jsou podle vás největší úspěchy Nadání?
Největším úspěchem Nadání a dovednosti beze sporu bude, když přežije následky COVID-19. Naše financování pochází z 90 % od firemních dárců, kteří jsou sami nuceni dělat úsporná opatření a podpora neziskových projektů je tak na posledním místě. Ale našimi hlavními úspěchy jsou samozřejmě děcka, která se ve svém životě úspěšně posunula dál, ať už osobně či kariérně. Těm tleskám a mám z nich velkou radost.

Jakým největším výzvám čelilo Nadání za uplynulých osm let?
Vždy je samozřejmě výzva sehnat financování a partnery na další kola projektu, ale naštěstí se nám to zatím daří:-). Další výzvou bude již zmíněné přežití současné situace.

Jak byste popsala účastníky vašich projektů?
Mladí lidé, kteří mnohdy neví, co chtějí a co mají po škole dělat. Ale myslím, že ani my jsme v tomto věku nebyli jiní. Je to normálně období dospívání. A myslím, že když jim právě v této době někdo pomůže otevírat oči, velmi to v budoucnu ocení.

Někteří účastníci našich projektů mají velké sny, ale často se zbytečně podhodnocují a nemají sebedůvěru. Kvůli tomu, v jakém vyrůstají prostředí mají často nešťastně nastavený mindset, a některé děti z dětských domovů bojují s tím, že byli vlastně odloženi a nemají v sobě dravost. Souvisí to i s tím, že v dětském domově zvykem hodně věcí dostávat. Děti ze sociálně slabého prostředí jsou naopak velmi proaktivní a nechtějí promarnit šanci. Chtějí na sobě makat, aby zlomily vzorec, ve kterém vyrůstají a aby se jim na rozdíl od jejich rodičů dařilo mnohem lépe.

Máte nějaké tipy pro lidi, kteří chtějí pracovat v neziskovce?
Asi nemám:-), spíše sdělení… Pro mě, co by ředitelku, je to práce jako každá jiná, musím zajistit chod organizace. Kromě nervů mám přitom alespoň radost a užívám si víkendů s účastníky a také mám jistou míru flexibility, která je pro mě velmi důležitá. Doufám, že to tak mají i mé kolegyně:-)

Co zajímavého chystá Nadání pro následující rok?
Samozřejmě chceme i nadále pomáhat mladým lidem. A kromě podpory při studiu jsme silní i díky široké partnerské základně, takže děti umíme skvěle nasměrovat do konkrétních oborů. Nyní jsme se oproti předchozím rokům rozhodli pro malou změnu, kdy o prázdninách budeme pro děti pořádat další vzdělávací workshopy. Jednak pro předchozí účastníky, které aspoň znovu uvidíme a zjistíme, jak se jim nyní daří a pak samozřejmě pro nové. Náplní workshopů jsou úplně nové věci, které se nám do projektu nevešly, ale chceme, aby si je děcka osvojila a naučila.

Máte v Nadání nějaké narozeninové přání? 

Chceme jet naplno dál, růst a být lepšími partnery pro studenty. Do budoucna bychom moc rádi pomáhali všem, nejen těm ze znevýhodněného prostředí. Takže nám přeji nové silné partnery, kteří nás v naší práci s radostí podpoří.

 

 

Kontaktní informace

Kanceláře:

Písecká 2342/11
130 00  Praha 3
Datová schránka: ID: 6j32yja

Fakturační údaje

Nadání a dovednosti o.p.s.
Klimentská 1246/1
110 00 Praha 1
IČ: 242 95 124
Číslo účtu: 107-2573200287/0100
Číslo transparentního účtu: 107-7444850227/0100
IBAN: CZ3601000001072573200287
BIC/SWIFT: KOMBCZPP

Sledujte nás na sociálních sítích

Kontaktní informace

Kanceláře:
Hradčanská Office Center
Milady Horákové 116/109
160 00 Praha 6

E-mail: info@nadaniadovednosti.cz

Datová schránka: ID: 6j32yja

Fakturační údaje

Nadání a dovednosti o.p.s.
Klimentská 1246/1
110 00 Praha 1
I4: 242 95 124

Číslo účtu: 107-2573200287/0100
Číslo transparentního účtu: 107-7444850227/0100

IBAN: CZ3601000001072573200287
BIC/SWIFT: KOMBCZPP

Pomáhejte společně s námi. Dejme dětem šanci, aby jejich první kroky z dětského domova byly opravdu úspěšné.